Проект „Детето – субект на своите права: достъп до грижа и терапевтична подкрепа“
Превръщането на детето от обект в субект на неговите права е предизвикателство както за специалистите, които подкрепят деца в риск, така и за гражданското общество като гарант за спазване на основните права на личността. Свидетели сме на огромна промяна – дигитализацията на общуването, поставяща под въпрос сериозен набор от права на децата и на децата в риск, които се нуждаят от постоянна терапевтична подкрепа. Гарантирането им при общуване в дигитална среда е целта, към която е насочен проектът.
Дигиталното общуване, наложено от пандемията, предизвикана от COVID-19, изведe на преден план нуждата от нов етичен модел за работа и изграждане на нов тип връзка специалист-клиент и семейството му. Навлизането в личното пространство чрез екрана на електронното устройство доведе и до нуждата от определяне на нови граници в терапевтичната работа. Именно терапевтът е онази опора, около която в рискова среда гравитира отстояването на правата на детето, съгласно Конвенцията на ООН за правата на детето – да бъде изслушвано, да не бъде неглижирано, да бъде гарантирано развитието му, правото на формиране на собствени възгледи, на свобода на изразяване, на закрила против намеса в личния живот; правото на детето със затруднения в развитието и увреждания на специални грижи.
Дейностите по проекта са предвидени за 18 месеца и са пряко насочени към създаване и прилагане на иновативен модел за предоставяне на специализирана подкрепа в дигитална среда, като гаранция за основни права на личността – разработване и апробиране на цялостна терапевтична рамка за специализирана подкрепа в дигитална среда с методическа насоченост и серия от видеоуроци за работа с деца, насочени към родители и към специалистите от социалните услуги и от общността, по посока развиване на умения за гарантиране на правата на детето в дигитална среда. Ще бъдат проведени обучения на специалисти от социални услуги в 4 общини – Нови Пазар, Варна, Русе и София, а в последствие моделът ще бъде предоставен за работа на широк кръг специалисти в страната.
Проектът „Детето – субект на своите права: достъп до грижа и терапевтична подкрепа“ се изпълнява с финансова подкрепа в размер на 38 000 евро предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП и Фонд Активни граждани (www.activecitizensfund.bg). Основната цел на проект „Детето – субект на своите права: достъп до грижа и терапевтична подкрепа“ е Основната цел на проекта е превръщането на детето от обект в субект на неговите права и гарантирането им при общуване в дигитална среда чрез разработване на иновативен модел за специализирана работа в дигитална среда и създаването на видео уроци за родители и специалисти, които работят с деца в условия на социална изолация“.
Първият видео урок: „Нашата приказка: време за забавления и заедност – пространство за творчество и развитие“ можете да видите тук:
Трети видеоурок: „Тялото на детето и неговата неприкосновеност“
Настоящото видео цели да подкрепи родителите в изграждането на представата за собственото тяло на детето като цяло, за неговата неприкосновеност и уважение. За ролята на родителите и близките във формирането му като самостоятелен човек и подкрепата, от която се нуждае, за да възприеме тялото си и това на околните; за начините, по които следва да говорим на детето, за докосването и поставянето на граници, с цел недопускане достигане до напрежение и агресивни действия.
Надяваме се, гледайки този видеоурок, да сте придобили нови знания и увереност в разбирането за взаимоотношенията ни като възрастни с децата, а и между тях самите.
Третият видеоурок, заедно с първите два, са разработени от екип психолози на сдружение „Дете и пространство“ и целят единствено подкрепа към родителите и полагащите грижи за деца.
Четвърти видеоурок: „Гласът и детето“
Пети видеоурок: „Детето и времето“
Шести видеоурок: „Погледът и детето“
Кой е сигналът с най-голяма сила, който привлича и задържа погледа на бебето?
А знаете ли, че погледът има различни свойства?
Какво помага на детето да си „почива“ от погледа на другия?
Това видео може да ни подкрепи в търсене на отговори на тези и други въпроси. То е шестият видеоурок от поредицата, разработен от екип психолози на сдружение „Дете и пространство“ и целят единствено подкрепа към родителите и полагащите грижи за деца.
Методика: Терапевтична рамка за специализирана подкрепа за деца и младежи в дигитална среда
Какви са нашите клинични опори в терапевтичната работа с деца и младежи?
Как те се промениха в дигиталната среда, какви възможности и предизвикателства предостави дигиталното за децата в различните възрасти, как се промени общуването и имахме ли затруднения в изграждането и поддържането на връзката специалист – потребител?А кога е възникнала практиката за предоставяне на терапевтична подкрепа онлайн по света и у нас?
Какво да знаем, за да отговорим на дигиталните предизвикателства?
Методиката „Терапевтична рамка за специализирана подкрепа на деца и младежи в дигитална среда“ повдига всички тези въпроси, представя нашия опит и уроците, които научихме, спазвайки ограничителните мерки срещу COVID-19, и изобретенията, до които достигнахме. Надяваме се тя да допринесе за регулирането на процеса на подкрепа в среда, различна от обичайната за социалните услуги и да доведе до подобряване на нейното качество. И не на последно място имаме желание да разпознаем и запазим изобретенията и опита, които биват назовавани в съвременността най-често като „добри практики“, появили се в условия на криза.
Цялата Методика можете да откриете тук: Методика – Терапевтична рамка за специализирана подкрепа за деца и младежи в дигитална среда
Всички публикувани документи са създадени с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от сдружение „Дете и пространство“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.