Сдружение „Дете и пространство“ е един от партньорите в националната кампания за подкрепа на детското психично здраве „Синьо лято“
В Деня на детето – 1 юни, омбудсманът Диана Ковачева стартира Национална кампания за подкрепа на детското психично здраве, насочена към ученици и тийнейджъри.
Инициативата се провежда под мотото „Синьо лято“, а нейната цел е да подпомогне децата и техните родители да преодолеят последиците от изолацията, причинена от COVID – 19.
Тя ще се реализира в 12 града, като партньори са местните омбудсмани, неправителствени организации и БЧК.
В рамките на една седмица – от 14 юни до 18 юни, психолози и експерти ще консултират безплатно родители и деца, като записването на желаещите започна от 1 юни и ще продължи до 13 юни.
Сдружението откликна на идеята на доц. Ковачева и с готовност очакваме децата и техните родители, които имат нужда от подкрепа, за да преодолеят негативните чувства и емоции, последици от изолацията, наложена от COVID – 19.
Нашите психолози от Център за социална рехабилитация и интеграция за деца и младежи „Таралежи“ и Дневен център за деца с увреждания – ранна интервенция са на разположение, като консултациите са безплатни. Можете да се свържете с тях на следните телефони:
За гр. София:
Институцията на Омбудсмана и Център за социална рехабилитация и интеграция за деца и юноши „Таралежи“
Телефон: 0896 760 007 – Христина Рангелова
E-mail: press@ombudsman.bg
Адрес: ул. „Георг Вашингтон“ № 22
За гр. Русе:
Дневен център за деца с увреждания – ранна интервенция
Телефон: 0887 12 56 49
Ел. адрес: ri_ruse@abv.bg
Адрес: ул. „Н. Й. Вапцаров“ N:20, ет. 4
Кампанията на омбудсмана е провокирана от сигнали на родители, родителски организации и детски психолози, които алармират за тревожни симптоми у подрастващите в следствие на локдауна.
Изследване на Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) сред близо 1 000 деца сочи, че заради намалени социални контакти по време на изолацията половината от интервюираните ученици са изпитвали отрицателни чувства на самотност, несигурност, раздразнителност, тревожност. Над 35% от родителите са преценили, че психичното здраве на техните деца е влошено.
При проучването децата са споделили, че сравнено с периода преди COVID-19 изпитват 2 пъти повече страх и тревога, 5 пъти повече скука, 3 пъти повече гняв, 5 пъти повече раздразнение, 4 пъти повече носталгия и тъга, 4 пъти повече самота, 3 пъти повече разочарования, 2 пъти повече безпомощност и безполезност.
Партньори в Кампанията са още: БЧК – Пловдив, Сдружение „Нови хоризонти“ –Смолян, Център за обществена подкрепа – Велико Търново, Център за обществена подкрепа – Варна, Свободен младежки център – Видин.